Kategorier
Stockholm

1:a Maj

Tar Götgatsbacken över Krönet mot Medborgarplatsen, där Vänsterpartiets sympatisörer samlas för årets Första Maj-tåg.

Utanför Beefeater träffar jag fotograf Mackan och vi surrar bort tio minuter eller nåt medan Stellan Skarsgård knallar förbi.

Nere på Medis morsar jag på fotograf Micke Borg och möter strax Eppe. Eppe håller på Gnaget men hoppas ändå att Djurgården vinner kvällens match. Men när det blir derby på söndag hejar jag på AIK igen.

Fotograf Magnus Fröderberg har två kameror med det ena objektivet längre än det andra. Jag snackar kort även med honom, men han vet inte vem jag är.

När tycker att jag har plåtat färdigt går jag tillbaka till Beefeater och tar mig en öl. Mäster Bengt H kommer ner för backen och vi samtalar helt kort.

Siste fotograf ut för i dag är Cato Lein som kommer med en rullväska på väg, som jag fattar det, till ett jobb i Klevgränd. Han berättar att han flyttat till Gotland.

Nu hörs musik och efter ett par polisbilar kommer så tåget med sina fanor och skyltar.

Är det Matti? frågar en ung kvinna. Det går ju inte att förneka. Känner du igen mig? Och det gör jag ju, det är min gamla elev Frida som är ute och demonstrerar. Hemskt kul att träffa henne igen.

Sitter vid mitt bord med min öl och plåtar tills batteriet tar slut. De sista Första Maj-tågarna passerar efter en dryg timme och jag har fortfarande tid att slå ihjäl.

Knallar in på Adlibris pocket och pratar med den unga kvinnan som jobbar där. Till sist får jag ett utmärkt boktips: Martin Gelin Imorgon är jag långt härifrån – ett avskedsbrev till USA. Tar tuben till Gullmars och knallar i gången mot Globen city. Lagom till Hockey-VM har man målat gången som en hockeyrink.

Ser en ung kille peta bort en djurgårdsklibba och frågar Hejar du inte på Djurgårn? Nej. Bajen? Verkligen inte! Gnaget? Vi gör sällskap till Globen city och han undrar hur jag blev djurgårdare. Själv blev han aik-are tack var sin familj och äldre släktingar. Vi pratar hockey och fotboll inför derbyt. Inne i Globen shopping ska han leta upp sina kompisar och han säger hej då. Trevlig ung man. 

En timme och tjugo minuter tidig sätter jag mig vid favoritbordet på ”Italienaren”. En av mina favoritelever går förbi tillsammans med en kompis och jag får en kram. Lite senare morsar jag på två femteklassare som jag också haft som elever. Växlar några ord innan de fortsätter. Jag ska hälsa Axel, säger den ena. Axel är storebrorsan som var min elev i fyra år.

Till sist kommer mitt fotbollssällskap och jag får hjälp att döda de sista fem(!) timmarna till match.

Själva matchen är sen inget att orda om, Chelsea var helt överlägsna. Afteonbladets Simon Bank skriver efter matchen:

Chelsea viftade bort Djurgården som ingenting, men låt oss prata reklamspråk. Att äga spelare som kan avgöra en semifinal i Europa: 13 miljarder kronor. Att äga sin egen klubb: Ovärderligt.

På väg från matchen har jag sällskap av en bänkgranne och vi snackar fotboll tills jag kliver av på Slussen, och på slussenterminalen återser jag Nicke, som jag träffade i förrgår. 

Som om alla möten dittills inte var nog, träffar jag en kompis från gymnasiet och fotbollslaget på bussen. Han har åkt upp från Landskrona för att se matchen och ska nu kvarta hos brorsan i Orminge.

En supertrevlig dag, nog en av de bästa på mycket länge! Somnar sent igen, efter klockan 03. Väcks av ideliga sendrag i fötterna.

2 svar på ”1:a Maj”

Massivt tågande, kändis Matti bland kändisar. Jag har ALDRIG gått i tåg första maj för andra tog mig med på annat firande.

Det var ett tag sen jag gick i ett första maj-tåg, på senare tid har jag bara fotat. Kändis bland sina bekanta är vi ju alla, roligt att träffa så många bekanta på en gång. Roligast var ju att träffa mina gamla elever.

Stängt för kommentering.