Kategorier
Stockholm

Hatten

Söndag och hemmadag vad jag tror. Vore ju bra om det blev en fixardag, det finns en del att ta itu med här hemma om jag skulle ha lust. Morgonen där ute är dimmig, byggkranarna i Orminge centrum syns inte.

Hatten i fönstret.

Det dök upp en äldre bild från Slussen, på tal om det föreslagna Nobelprismuseet. Flera som kommenterade tycker att de tegelkolosserna var snygga. Och hade de stått kvar hade det föreslagna Nobelprismuseet inte avvikit särskilt mycket.

Läser tidningarna på mobilen. Som vanligt dominerar Trump nyhetsflödet, nu efter hotet att införa strafftullar för de länder som ställer sig bakom Danmark och Grönland. Fotbolls-VM ska ju gå i USA, Mexico och Kanada i sommar och man undrar ju om supportrarna släpps in, om de ens vågar åka till USA. Annars noterar jag ”Sigge inte längre mest populära kattnamnet”. Vart är världen på väg?

2 svar på ”Hatten”

Stängt för kommentering.