…och inte paraply.
Lördag och en lufsardag igen. Hoppar som ofta av vid Henriksdal för en promenad till Timmermansgården och fotoklubben Avtryckets vernissage. Därifrån tar jag mig sen till Snövit på Ringvägen där det är samling för en södervandring med tema ölbryggeriets historia, typ.

Nästa vernissage väntar sen på Rörstrandsgatan och Galleri Hammar där Lennart Olausson ställer ut verk under samlingsnamnet Trancendent echoes. På förhand låter det spännande.
2 svar på ”Paraneige…”
”The Vernissage man”. Kanske han känns igen på doften, nej jag tror den är mycket godare är vernissagedoften. Wikipedia En vernissage är en öppningsceremoni för en utställning på museum, konstgalleri eller liknande institution. Ordet vernissage är franska och betyder ”fernissning, lackering”. Ordet kommer från den tiden då konstnärerna fernissade sina målningar, när de gjorde detta precis innan öppningen av en utställning luktade det fernissa om utställningslokalen, därav namnet.
Det är kutym att galleristen och konstnären, i god tid före vernissagen, sänder ut en inbjudan i form av ett vernissagekort eller e-post till sina besökare. Vid förhandsvisning och vernissage serveras ofta dryck och tilltugg.
Så är det. De som följer mig på bloggen och/eller på Fejan och Insta vet när min utställning är och jag kommer att publicera ett vernissagekort. Blott de som inte följer får ett fysiskt kort.