Har en liten förhoppning att den trevliga unga kvinnan jag pratade med vid mitt förra besök på Stockholms auktionsverk jobbar även idag.

Tittar in på Bukowskis på vägen. Vet inte hur de rubricerar visningen men det är som alltid en skön blandning.

Tar mig uppför Nybrogatan och kommer till Östermalmstorg. En hes kvinna i gyllene cowboyhatt förkunnar att det är tortyr att beslagta barns mobiler i skolan, samtidigt som hon delar ut glass.




PG Thelander, men ingen ung och trevlig kvinna, en cool konstnär är det som fyller Stockholms auktionsverk. Läser på nyheterna att en massa konst brunnit upp vid en lagerlokalsbrand i Älvsjö, däribland några av PG Thelanders. Tur då att så många hänger här.

I Kungsan byggs nån slags plattform, jag vilar en stund och skådar krukan bland lejonen.

Fina tussiga moln på septemberhimmeln i dag. Inget som kom med på bild. Håvfiskarna var ute och provade lyckan.


Österlånggatan tillbaka.