Kategorier
Stockholm

Mitt polska äventyr:8

Krakow – Warszawa

7/9. Frukost på Bussola med våra sista vouchers från hotellet. Får inte i mig min baguette, bara en mangojuice. Kanske resnerver?

Vilar nån timme på rummet innan vi beger oss ut för att ta spårvagnen upp till stationen. In i det sista lyssnar vi till utryckningsfordonens sirener och spårvagnarnas buller.

Följer Google maps och går mot Krakow Grzegorski-stationen men hittar inte rätt och frågar en man vi möter. Till sist klarnar det. Jag tänker spårvagn men det är pendeltåg. Det borde jag förstått när jag kollade Google maps som visar raka spåret. Vi hinner ändå med vår avsedda transport med sju minuters marginal då vi tursamt hamnat på rätt perrong. En biljettkontrollant godkänner våra pass som biljetter och tre minuter senare kliver vi av på vad det visar sig samma perrong som vi ska fortsätta från mot Warszawa. 

Dags nu för sista trasslet med interrail och platsreservationer. Kollar tågets avgång och fixar sen platsreservationerna och till sist interrailpassen. Går liiite snabbare nu och känns aningen mer bekvämt. Fikar en halvtimme innan vi strax före avgångstid kl 12.22 bordar IC 3528 mot Warszawa. 

Längsta resan, tre och en halv timme. Banan och en bit snickers utgör matsäcken, plus en flaska vatten. Biljetterna är åter till konduktörens belåtenhet. Skönt, då kan jag slappna av. Kompisen läser sin bok, jag ömsom slumrar ömsom tittar på landskapet. Associerar till låten America av och med Simon & Garfunkel. ”I looked at the scener,y she read her magazine…”

Framme i Warszawa bestämmer vi oss för att knalla dryga halvtimmen till hotellet. Har inte kollat om vi har nåt alternativ, men det finns det sannolikt. Toa-, mat- och ölpaus på Bulldogg pub som passande nog dyker upp ungefär halvvägs.

Fortsätter sen knallandet till vårt Warszawalogi som är ett hotell vid Wislas strand och med ett rum på åttonde våningen har vi åter en vidunderlig utsikt. Men precis som i Krakow får vi in en massa nattsländor till kvällen som krälar runt lamporna. De är dock inga större problem när vi släckt. Nån enstaka gör en sällskap på kudden.

Minimala problem med sendrag trots tusentals steg, har kommit på att jag ska dricka rejält med vatten när jag kommer in till kvällen. Vilket jag redan visste men slarvat med.

You´re most welcome to comment

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.