Kategorier
Stockholm

Tvenne T-kvinnor

Ösregnig natt och jag sov lite oroligt. En dröm loopade utan att komma nånstans, ett cykellopp i regn, säkert inspirerat av Tour de Frances sista blöta etapp i Paris. Den som vann i drömmen var Viktor Gyökeres, den svenske fotbollsspelaren som just skrivit på för Arsenal.

Mina fonder backade i går, hoppas på bättring i dag.

Hoppas även på att jag kan förmå mig att företa ännu en utflykt in till stan. Behöver träna inför Skottlandsresan, det kommer bli en del knatande där.

Skräpmejlen fortsätter att översvämma min skräpkorg. Undrar hur det kommer sig? Det tar ju bara ett klick att radera dem men jag undrar varför det plötsligt kommer massor.

Läser att Tom Lehrer har gått ur tiden, 97 år gammal. Det trodde jag han gjort för länge sen. Det var i gymnasiet som nån, förmodligen vikarie, introducerade Tom Lehrer för oss elever. ”Poisoning pigeons in the park” är en sångtitel jag fortfarande minns.

Läser att historikern och författaren Henrik Berggren har sommarpratat. Har inte lyssnat på Sommar sen jag flyttade hemifrån, tror jag, men jag har läst hans tre volymer om Sverige under andra världskriget, ”Landet utanför”,